sobota, 22 stycznia 2011

"Biblioteczna filantropia" czyli o finansowaniu Biblioteki Publicznej w Chicago

Wielokrotnie wspominana w bibliolabowych postach Biblioteka Publiczna w Chicago posiada ważnego partnera i sprzymierzeńca w postaci wspierającej ją finansowo Fundacji. Chicago Public Library Foundation została założona w 1986 jako niezależna organizacja non-profit, której celem jest współpraca z władzami miasta Chicago w formie partnerstwa publiczno-prywatnego na rzecz chicagowskiej biblioteki.

W siedzibie Chicago Public Library Foundation
Dzięki pozyskanym przez Fundację środkom finansowym biblioteka zapoczątkowała nowe programy i usługi (m.in. opisane artykułach CyberNawigatorzy na Start! i Nieustający Medialab czyli YOUmedia w Chicago Public Library), a także zmiany organizacyjne (wydłużone godziny pracy, dostępność niedzielę), które następnie zostały uwzględnione w budżecie miejskim. Biblioteka otrzymuje za pośrednictwem Fundacji dofinansowanie także na swoje bieżące potrzeby, takie jak zakup nowości, rozwój księgozbioru czy realizacja podstawowych usług dla społeczności. Środki pochodzą z różnych źródeł: grantów, dotacji fundacji i stowarzyszeń oraz darów pienieżnych przekazywanych przez korporacje i prywatnych darczyńców. Założycieli Fundacji już w latach 80-tych ubiegłego wieku połączyło wspólne przekonanie, że zasoby prywatne są niezbędne, by zbudować i utrzymać bogatą, nowoczesną ofertę usług bibliotecznych na najwyższym światowym poziomie.

O ile pozyskiwanie funduszy z dodatkowych źródeł nie jest w naszych bibliotekach żadną nowością, to formy i metody działań prowadzonych przez Fundację mogą się wydawać w polskiej rzeczywistości bibliotecznej nieco egzotyczne. Odwiedzający stronę Chicago Public Library Foundation goście zachęcani są do przekazywania online datków pieniężnych w różnej wysokości za pomocą specjalnego formularza. Datki przeznaczone na realizację letniego programu promocji czytelnictwa mogą być dedykowane konkretnym osobom (np. przyjaciołom lub członkom rodziny ofiarodawcy) – osoby te (wraz ze swoimi „sponsorami”) otrzymują następnie zaproszenie na uroczystość podsumowującą program.
W siedzibie Chicago Public Library Foundation
Darczyńcy, którzy ofiarują co najmniej tysiąc dolarów, stają się członkami elitarnego towarzystwa – the Sandburg Society. Do członkostwa zachęca nie tylko przesłanie na stronie Fundacji odwołujące się do społecznych potrzeb potencjalnych ofiarodawców: ich hojność przyczyni się do zmian na lepsze w życiu mieszkańców Chicago i ich rodzin. Lecz członkowie – jako „specjalni” przyjaciele biblioteki – mają także swoje przywileje. Są zapraszani na prywatne, ekskluzywne spotkania ze znanymi autorami, mają rezerwację na wydarzenia kulturalne organizowane przez bibliotekę, ich nazwiska publikowane są w rocznych raportach i na stronach WWW biblioteki, otrzymują też różne publikacje – m.in. książki wykorzystywane w akcji „One Book, One Chicago”. Lista korzyści z tytułu przynależności do Towarzystwa im. Sandburga (zależnych od wysokości  przekazywanych kwot) znajduje się na stronie CPLF. Nie bez znaczenia jest też fakt, że środki pieniężne przekazywane w darze Fundacji (nie tylko w tak wysokich kwotach, jakie ofiarują członkowie Sandburg Society) można zgodnie z prawem odliczyć od podatku dochodowego.

Innym przykładem „bibliotecznej filantropii” jest wykorzystanie popularnego w USA zwyczaju, jakim jest organizacja obiadów lub kolacji dobroczynnych, w celu pozyskania funduszy dla biblioteki. Fundacja organizuje takie kolacje np. przy okazji przyznawania ważnych nagród literackich, takich jak Nagroda im. Carla Sandburga. Cena za rezerwację 10-osobowego stołu zaczyna się od 10 000 dolarów, indywidualne bilety kosztują 1000$ i 2500$, a w kolacjach uczestniczy kilkaset osób. Podczas jednej z takich kolacji zebrano (w ciągu 1 nocy) milion dolarów.

W serwisie Charity Navigator – przewodniku po organizacjach prowadzących działalność charytatywną – Chicago Public Library Foundation po raz trzeci z rzędu otrzymała najwyższą ocenę: 4 gwiazdki.

Agnieszka Koszowska - FRSI

1 komentarz: