wtorek, 21 grudnia 2010

By biblioteka była częścią życia

Trudno być mieszkańcem miasta, jeśli nie potrafi się czytać. Zwalczanie analfabetyzmu u dzieci i dorosłych w Chicago jest jednym z programów działania Chicago Public Library (CPL).  Dzięki działaniom Fundacji Biblioteki Publicznej w Chicago pozyskiwane są  środki  zapobiegające wykluczeniu społecznemu wielu mieszkańców Chicago.

Okazuje się, że 52% dzieci rozpoczynających naukę szkolną nie zna alfabetu, ma problemy z rozpoznawaniem i nazywaniem cyfr, kolorów, kształtów. W ramach programów walki z tym negatywnym zjawiskiem przygotowano np. 60-godzinny intensywny kurs dla nauczycieli, rodziców i opiekunów, przygotowujący ich do pracy z dziećmi rozpoczynającymi naukę w szkole.

Na jednej z zakładek do książek przygotowanej przez CPL promowana jest akcja: „Chicago czyta razem”. Jej motto  zwraca uwagę na to, że tworzenie miasta pełnego czytelników (city of readers) jest odpowiedzialnością każdego. Dlatego też na zakładce umieszczono cztery proste kroki poprzez które mieszkańcy Chicago, mogą pomóc dzieciom w budowaniu ich umiejętności czytania: 1. Zdobądź kartę biblioteczną i korzystaj z niej. 2. Czytaj dziecku na głos przez 20 minut dziennie. 3. Miej książki w swoim domu. 4. Pozwól przyłapać się na czytaniu. Te cztery proste zasady służą budowaniu  przez dorosłych przykładu, który ma być punktem odniesienia dla dzieci w ich późniejszych relacjach z książką, tekstem, biblioteką.

I jeszcze jedna inicjatywa. Summer Reading Program (SRP) to przykład partnerstwa w mieście aktywnie wspierającego czytelnictwo przez jeden letni miesiąc. Dzięki wielu fundatorom (m.in. burmistrzowi miasta), a także miejskim instytucjom kultury (takim jak np. muzea, miejskie zoo, liczne fundacje, domy towarowe)  impreza wychodzi poza mury bibliotek, przenosi się nawet do miejskich parków w Chicago. Część tego programu kierowana jest specjalnie do dzieci (Children's Summer Reading Programs). Zachętą do udziału w tym bezpłatnym programie są książki, a także - między innymi - ciekawe koszulki z nazwą programu w danym roku oraz  logo wszystkich sponsorów na plecach. Otrzymują je dzieci, które przeczytają określoną liczbę książek. Można je sobie wybrać dowolnie, chociaż przygotowywane są specjalne listy, na których rekomenduje się pozycje tematycznie związane z mottem przewodnim SRP w danym roku, z podziałem dla odpowiednich grup wiekowych.

Bardzo trudno jest zmierzyć sukces, ale z pewnością budujące jest, gdy do Programu przystępuje 50 tysięcy dzieciaków, a miasto pełne jest młodych koszulkowiczów z dumą przyznających się, że czytają. A biblioteka staje się częścią ich życia, nie tylko poprzez słowne deklaracje.



 
dr hab. Katarzyna Materska,  Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, Uniwersytet Warszawski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz