sobota, 11 grudnia 2010

Chrisman Public Library czyli jak społecznie stworzyć publiczną bibliotekę


9 grudnia. Odwiedzamy bibliotekę publiczną w małej miejscowości Chrisman (1318 mieszkańców). Chrisman Public Library istnieje od 1957 roku. Do 2004 r. funkcjonowała w budynku Rady Miejskiej, a następnie miejscowego kościoła. Obecnie biblioteka mieści się w nowym budynku, prawie w całości zaprojektowanym i wyposażonym przez społeczność lokalną.

Zbiory biblioteki (ok. 14 tys. książek, czasopisma, mikrofilmy, DVD i kasety wideo) to w zdecydowanej większości dary od mieszkańców Chrisman, którzy ufundowali także 4 komputery. Elementy wyposażenia (altanka, kominek, przepiękne świąteczne dekoracje) także zostały sfinansowane lub wykonane przez miejscowych dobroczyńców i artystów. Ponadto remont i przebudowa budynku biblioteki w  znacznej mierze zostały przeprowadzone w ramach prac społecznych. Biblioteka utrzymuje się z lokalnych podatków od nieruchomości, darów, lecz ma także inne źródła finansowania, np. loterie fantowe.

Liczba zarejestrowanych czytelników z Chrisman w 2009 roku wyniosła 435 osób (jest to ponad 33% mieszkańców,) ponadto użytkownikami biblioteki są osoby zamieszkałe w okolicznych miejscowościach, które płacą roczną opłatę w wysokości 20$ od rodziny. Z księgozbioru biblioteki w Chrisman korzystają także inne biblioteki należące do systemu Lincoln Trail w ramach wypożyczeń międzybibliotecznych - co ciekawe, często pożyczają one... kasety wideo.

Efekt tych społeczno-bibliotecznych działań zapiera dech w piersiach. W bibliotece można podpatrzeć mnóstwo pomysłów na zaprojektowanie wnętrza - począwszy od cytatów ze znanych autorów, które  widnieją na ścianach jako paski ozdobne, a skończywszy na wymyślnych świątecznych dekoracjach. Zobaczcie sami!

Stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu oraz systemu Lincoln Trail 

Agnieszka Koszowska, FRSI


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz