wtorek, 14 grudnia 2010

Wszystko dla studenta

Na trasie naszego wyjazdu nieprzypadkowo znalazła się biblioteka Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign. Wielkość tego publicznego uniwersytetu mierzy się nie tylko rozległością ogromnego kampusu z własnymi autobusami, ale także liczbą 20 laureatów Nagrody Nobla, głównie dla badaczy z zakresu fizyki, chemii i medycyny oraz 20 zwycięzców nagrody Pulitzera. 

Uniwersytet szczyci się także jednym z najlepszych programów w zakresie bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, a programy na poziomie studiów magisterskich i doktorskich prowadzone w tzw. GLIS (Graduate School of Library and Information Science. The iSchool at Illinois) cieszą się najwyższą reputacją w USA. Ponadto jednostka Bibioteki Uniwersytetu w Urbana Champaign (tzw. Mortenson Center) znana jest w świecie jako Centrum, które organizuje międzynarodowe programy dla bibliotekarzy spoza USA. Temat przewodni programu na rok 2011 to: Bibliotekarze jutra: komunikacja i przywództwo (zob. www.library.illinois.edu/mortenson/).





Główna Biblioteka powołana została przez stan Illinois w 1929 r. w celu wspierania uczenia się (co widnieje na frontonie zabytkowego budynku). W miarę rozrastania się Uniwersytetu i jego społeczności akademickiej stworzono system bibliotek specjalistycznych, wydziałowych, które tworzą jedną z największych na świecie publicznych kolekcji akademickich, liczącą 12 milionów woluminów. Biblioteka posiada 20 bibliotek wydziałowych.

Specjalnie dla studentów studiów pierwszego stopnia (licencjackich) stworzono tzw. Undergraduate Library. Czas naszej wizyty zbiegł się z terminem egzaminów jesiennych, a więc studentów wita przy wejściu do biblioteki informacja, że w okresie egzaminacyjnym biblioteka jest czynna cały czas i nie zostanie zamknięta dopóki nie opuści jej ostatni student.



Biblioteka podzielona jest wyraźnie na dwie strefy – na piętrze wyższym udostępnia przestrzeń do pracy grupowej, spotkań i rozmów z przyjaciółmi. Sprzyjają temu duże stoły, czasem wyposażone w komputery. Jest to więc miejsce, w którym może być nieco głośniej. Istnieją także pokoje do pracy grupowej (do 6 osób). Parter pozostaje przestrzenią do pracy cichej. Reguły są więc jasne.






Z zasobów Undergraduate library student za pomocą swojej I-karty może pożyczać książki, filmy oraz gry wideo. Książki wypożyczane są do 4 tygodni i nie ma limitu liczby wypożyczanych książek. Filmy i gry wypożycza się na 1 tydzień. Użytkownicy mogą też zadawać bibliotekarzom najdziwniejsze pytania, które nie należą do łatwych :


W ramach realizacji programu upowszechniającego czytelnictwo w stanie Illinois dla studentów rozstawiono w bibliotece stelaże, z których studenci mogą pobrać bezpłatne egzemplarze takich gazet jak: The New York Times; USA Today oraz Chicago Tribune.
W bibliotece głównej przy wejściu do ogromnej Czytelni Podręcznej z 10-tysiecznym zbiorem zaskakuje nas biała tablica, w której centrum ktoś z bibliotekarzy postawił pytanie: Co możemy zrobić, by zmienić lub udoskonalić to pomieszczenie? Wokół pytania sporo różnych dopisków z pomysłami.


Może warto spróbować i zastosować te prostą metodę i w naszych bibliotekach?

dr hab. Katarzyna Materska,  Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, Uniwersytet Warszawski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz