sobota, 11 grudnia 2010

Na szlaku Lincolna

Lincoln Trail Libraries System jest systemem współpracy bibliotek publicznych, akademickich szkolnych i specjalnych w środkowowschodniej części stanu Illinois (z centralą w Champaign). Finansowany jest w dużej mierze ze środków władz stanowych. Obsługuje 119 bibliotek: 7 akademickich, 52 publiczne, 43 szkolne i 17 specjalnych.

Misją Lincoln Trail jest zapewnienie mieszkańcom środkowej i wschodniej części stanu Illinois usług informacyjnych poprzez stworzenie sieci współpracy. Wizją Lincoln Trail jest przyszłość, w której współpraca bibliotek i innych organizacji zapewni użytkownikom łatwy dostęp do informacji w dowolnym miejscu i czasie. 
Dwie najbardziej popularne usługi to LINC Catalog oraz MyMediaMall. LINC Catalog umożliwia dotarcie do ponad 2 milionów materiałów 105 bibliotek włączonych do systemu. Rejestrowane są w nim książki nagrania dźwiękowe, płyty DVD, nagrania video, e-boooki, gry, mapy i wiele innych. Znajdziemy tu także listy bestsellerów, spisy treści i informacje o lokalnych organizacjach. Za pośrednictwem MyMediaMall użytkownicy mogą przeglądać, przeszukiwać i ściągać na swoje konto cyfrowe audiobooki, e-video, e-booki.


Dzięki współpracy bibliotek w ramach systemu Lincoln Trail użytkownicy mogą skorzystać ze zbiorów wszystkich bibliotek uczestniczących w systemie, włączając w to także biblioteki uniwersyteckie. Można zamówić materiały z dowonej biblioteki i otrzymać je nieodpłatnie do domu, a także oddać w dowolonej bibliotece należącej do systemu. Usługa MyMediaMall umożliwia skorzystanie z e-booków i audiobooków wszystkim zarejestrowanym użytkownikom dowolnej biblioteki będącej w systemie – logujemy się na stronę biblioteki i ściągamy e-książkę lub audiobooka bezpośrednio na dowolny komputer. Z udostępnionych w ten sposób materiałów można korzystać w określonym czasie (np. przez tydzień, dwa lub trzy tygodnie), potem tracimy do nich dostęp, lecz możemy „ściągnąć” je ponownie. Usługę zapewnia firma OverDrive.

dr hab. Katarzyna Materska,  Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, Uniwersytet Warszawski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz