czwartek, 9 grudnia 2010

Wirtualne podróże z paszportem Biblioteki Kongresu

7 grudnia. Błyskawiczna wizyta w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie – największej bibliotece na świecie. Błyskawiczna, bowiem na zwiedzenie tej biblioteki należałoby przeznaczyć co najmniej kilka dni, zaś my jesteśmy tu zaledwie kilka godzin. Czasu wystarcza na to, by zachwycić się wnętrzami budynku im. Thomasa Jeffersona (jednego z trzech budynków Biblioteki Kongresu, powszechnie uważanego za najpiekniejszy w Waszyngtonie) i na dwa spotkania. A także na podziwianie nowatorskich sposobów prezentacji zbiorów oraz informacji o Bibliotece.


Biblia Gutenberga – jeden ze skarbów w zbiorach Biblioteki Kongresu - udostępniana jest w postaci oryginalnej, lecz także cyfrowej, online i za pomocą specjalnego interaktywnego stanowiska z ekranem dotykowym. Można przesuwać obraz ręką, przeglądać kolejne strony Biblii, powiększać i zmniejszać obraz oraz wyświetlać komentarze do tekstu.

 

W różnych miejscach budynku im. Thomasa Jeffersona rozmieszczone są podobne interaktywne kioski, tzw. "myLOC stations", dzięki którym można wybrać się w wirtualną podróż, personalizując swoje wyszukiwania w zbiorach biblioteki, zasobach edukacyjnych na miejscu i online. Zanim zaczniemy podróż, otrzymujemy „paszport do wiedzy” z kodem paskowym łączącym paszport z interaktywnym kontem użytkownika na stronie myLOC.


Konto myLOC pozwala zaplanować wizytę w Bibliotece Kongresu, zapoznać się z ofertą wirtualnych wystaw, skorzystać z cyfrowych wersji cennych zbiorów, utworzyć własną kolekcję ulubionych obiektów i dzielić się informacjami ze znajomymi.

Z paszportu korzystamy na miejscu w budynku im. Thomasa Jeffersona - umieszczamy go w interaktywnym kiosku i zaczynamy podróż.
Agnieszka Koszowska, FRSI

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz