wtorek, 7 grudnia 2010

BiblioLab w Bibliotece Publicznej w Arlington

Podróży ciąg dalszy. Pierwsza biblioteka, którą odwiedzamy, to Arlington Public Library, czyli Biblioteka Publiczna Hrabstwa Arlington w stanie Wirginia. Hrabstwo (ang. „county”) to odpowiednik naszego „powiatu”, a biblioteka w Arlington pełni zadania zbliżone do naszych bibliotek powiatowych. Arlington to także miejscowość, w której znajduje się słynny cmentarz wojskowy, doskonale znany fanom filmów wojennych. Na terenie powiatu funkcjonuje sieć 8 bibliotek publicznych – my odwiedziliśmy Bibliotekę Centralną.

Biblioteka ma ciekawą stronę internetową, z której można się dowiedzieć wiele o jej działalności. Wszyscy jesteśmy pod ogromnym wrażeniem aranżacji bibliotecznej przestrzeni, funkcjonalności, kolorów i przyjaznego klimatu. Właściwie wszystkie przestrzenie są otwarte - z wyjątkiem wydzielonego pomieszczenia do pracy cichej (nie wolno tam wnosić komputerów) oraz sali widowiskowej. Podobnie zbiory, włącznie z multimedialnymi,  znajdują się w wolnym dostępie. 

Stanowiska samodzielnego wypożyczania materiałów multimedialnych
Widzimy bawiące się dzieci, dla których biblioteka wydaje się być miejscem naturalnym, przestrzenią do zabawy i spędzania czasu. Obok dzieci siedzą ich rodzice, którzy także znajdują coś dla siebie. Pomiędzy regałami pełnymi książek, płyt i gier stoją wygodne sofy i fotele. Na jednym siedzi czytelniczka i czyta… e-booka na czytniku Kindle.








Biblioteka jest miejscem konkursów i wystaw prac artystycznych czytelników
Arlingtońscy "przyłapani na czytaniu" - stała aranżacja fotograficzna
autorstwa dyrektorki biblioteki 
Niezależnie od stanowisk komputerowych, dostęp do internetu
 bezprzewodowego na terenie całej biblioteki
Biblioteka udostępnia także bazy danych i czasopisma elektroniczne
dzięki funduszom federalnym
Zbieramy pomysły zarówno na działalność, jak i na drobne, niskokosztowe zmiany w zagospodarowaniu bibliotecznej przestrzeni. Jednym z takich pomysłów jest zaangażowanie młodzieży szkolnej w promocję dobrej książki. TAB (Teen Advisory Boards – „młodzieżowe ciała doradcze”) to grupy uczniów szkół średnich zajmujące się recenzowaniem, opiniowaniem i oceną książek. Każda z grup tworzy corocznie listę 10 lub 12 ulubionych książek. Książki są następnie oznaczane za pomocą odpowiednich naklejek („TAB”), a tytuły ocenione najwyżej otrzymują tytuł „zwycięzcy” („Winner”). Wstępnie, szeroką listę książek proponuje stowarzyszenie bibliotekarskie ALA.

Tablica ilustrująca ranking książek recenzowanych
 i wybieranych przez uczniów 
Współpraca bibliotekarzy z młodymi czytelnikami wykracza poza recenzowanie książek. Przy bibliotece działa Teen Library Council („młodzieżowa rada biblioteczna”) które członkowie doradzają bibliotekarzom, jak rozwijać zbiory i jaką wprowadzać ofertę zajęć kulturalnych i edukacyjnych.

Innym pomysłem jest eksponowanie różnych list bestsellerów (także wg użytkowników księgarni internetowych) za pomocą zwykłych kartek-plakatów rozmieszczonych w różnych miejscach biblioteki.

Podobały się nam się biblioteczne pomysły na edukowanie osób starszych w dziedzinie nowoczesnych technologii. W ramach projektu „Teen Tech Week” młodzi wolontariusze oferują starszym osobom pomoc w obsłudze komputera i urządzeń elektronicznych. Właśnie ogłoszono akcję „Gotta Gadget” - po tegorocznych Świętach Bożego Narodzenia będzie można przyjść do biblioteki i nauczyć się obsługi elektronicznych gadżetów - "kłopotliwych" prezentów gwiazdkowych.

Biblioteka współpracuje z miejscowymi organizacjami pracującymi na rzecz lokalnej społeczności. Jest specjalny kącik dla osób poszukujących pracy z tablicą infomującą o aktualnych ofertach pracy, szkoleń i praktyk, gdzie z wykorzystaniem podręcznego księgozbioru można napisać i wysłać przez internet CV lub list motywacyjny.

Biblioteczny "pośredniak"
Inne programy prowadzone przez bibliotekę to:

  • wczesne czytanie dzieciom, a właściwie uczenie czytania maluchów,
  • program doradztwa czytelniczego dla młodych rodziców (najczęściej mam), by potrafiły dobrać lekturę do wieku i umiejętności dziecka,
  • "Book Talks" - prezentacja i omawianie książek w szkołach dla określonych grup czytelników,
  • opowiadanie bajek najmłodszym (prowadzony przez wolontariuszy),
  • dostarczanie materiałów dla osób obłożnie chorych,
  • nauka i konwersacje z angielskiego (dla wielu użytkowników biblioteki pierwszym językiem jest hiszpański),
  • inkubator biznesu,
  • udział w programach "resocjalizacji przez bibliotekę" dla młodych osób, które weszły w konflikt z prawem. 

Miejsce zajęć nauki wczesnego czytania
i  czytelniczych porad dla młodych rodziców 
Tak jak większość amerykańskich bibliotek publicznych biblioteka w Arlington wykorzystuje w swojej pracy media społeczne. Posiada profil na Facebooku, prowadzi dwa blogi, ma też konto na Twitterze. Co ciekawe, nie tylko blog promuje wirtualnie fizyczną bibliotekę, lecz także w budynku biblioteki na specjalnej tablicy rozwieszane są informacje o tym, co można przeczytać w bibliotecznym blogu.

Analogowa promocja bloga biblioteki
Po odwiedzeniu biblioteki spotykamy się z dyrekcją i pracownikami. Margaret Brown - dyrektor biblioteki  opowiada nam o problemach budżetowych biblioteki w związku z ogólnoświatowym kryzysem. O konieczności redukcji wydatków na zbiory, zmniejszenia godzin otwarcia, zwolnienia pracowników i zatrudniania wolontariuszy (obecnie w bibliotece pracuje ok. 120 wolontariuszy). Społeczność lokalna popiera starania biblioteki o poprawę sytuacji materialnej – widać, że dla użytkowników biblioteka jest ważnym miejscem i wszelkie ograniczenia w jej działalności odczuwane są dotkliwie. Bibliotekę wspiera koło przyjaciół i sponsorzy.

Tablice honorujące darczyńców biblioteki
The Virginia Room. Local History and Community Archieves,
czyli 
d
ział zbiorów regionalnych stanu Wirginia i miasta Arlington
Na zakończenie zadajemy pytania. Ciekawi nas np. podejście bibliotekarzy do nowych mediów i nowych technologii. Dowiadujemy się, że przemiany technologiczne nie wywołują u bibliotekarzy z Arlington poczucia zagrożenia – wręcz przeciwnie, witają je z entuzjazmem jako szansę i nowe, ekscytujące możliwości. Biblioteka prowadzi także swój program digitalizacyjny, dotyczący zbiorów regionalnych, w których skład wchodzą także materiały od osób prywatnych i lokalnych instytucji.

Agnieszka Koszowska, FRSI

5 komentarzy:

  1. Wita Libranova,

    bardzo interesuje nas wykorzystanie czytnikow i ebokow w tej bibliotece. Czy czytniki Kindle sa tam udostepniane z zawartoscia? Jak wyglada wspolpraca z Amazon? Czy inne czytniki tez maja miejsce w tej bibliotece?
    eksiazki sa na czytniku - ca zy sa tez w zasobach tej biblioteki?
    dziekujemy za odpowiedz i pozdrawiamy!

    OdpowiedzUsuń
  2. Cudowna ta opowieść biblioteczna!

    OdpowiedzUsuń
  3. Warto jeszcze jeden aspekt uszczegółowić: rozmowa z Dyrektorką biblioteki mogła zrujnować często rozpościerane wizje amerykańskich bibliotek zdobywających OGROMNE fundusze od prywatnych sponsorów i darczyńców. Nie ma cudów - 95% funduszy pochodzi z dotacji powiatowych a zaledwie ok 5% to zdobyte fundusze inne!
    Pewnie należałoby dodać do tych 5% wartośc pracy wolontariuszy (a ta w kraju wysokich kosztów pracy ludzkiej ma swoją wagę). Niemniej - tak czy owak - bez dotacji nie da rady ...

    Michał Zając, współuczestnik wyprawy (niesamowitej!)

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie słyszeliśmy, żeby biblioteka w Arlington wypożyczała użytkownikom czytniki Kindle, ale na pewno jest wiele bibliotek w USA, które oferują taką usługę. Podpytamy w bibliotekach, które jeszcze odwiedzimy i napiszemy do Arlington maila z tym pytaniem. Na pewno w Arlington udostępniane są audiobooki i e-booki, które zarejestrowani czytelnicy tej biblioteki mogą sobie ściągnąć bezpośrednio z jej strony i odtwarzać na własnych czytnikach. Ale jest to możliwe dzięki świetnym regulacjom prawa autorskiego, które w USA jest mniej restrykcyjne niż w Polsce (jest wiele wyjątków w odniesieniu do bibliotek, o czym jeszcze napiszemy).

    OdpowiedzUsuń
  5. Dziekuje za komentarz, barzdo nas interesuja tego rodzaju rozwiazania - juz niebawem sami uruchomimy elektroniczna biblioteke. Dlatego zbieramy obserwacje - nie tylko z literatury ale rowniez ta droga. Wszystkie pzryszle informacje - mile widziane.

    Pozdrawiamy w pieknej podrozy - Libranova

    OdpowiedzUsuń